Kincses Pince – Kárpát-medencei Borfesztivál
Helyszín: Párkány, Sétálóutca
Időpont: 2024. június 28-29.
A Kincses Pince egy vándor borfesztivál, melyet először az erdélyi Kolozsvárott, majd Csíkszeredán, Nagykárolyban, tavaly pedig a horvátországi Crikvenicában rendeztek meg. Idén a párkányi sétálóutcán mintegy 30 borász mutatkozik be két napon keresztül, színvonalas színpadi műsor kíséretében. A borászok hét országból (Szlovákia, Magyarország, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia és Ukrajna) érkeznek, tehát az egész Kárpát-medence képviseltetve lesz, köztük olyan ismert nevekkel, mint Balla Géza, Strekov1075, Világi Winery stb.. Mellettük kemencés lepényesek, sajtkészítők és néhány kézműves termék (chili, rétes stb.) árulják portékáikat, és természetesen a sétálóutca éttermei, büféi is adják a gasztronómiai hátteret.
PROGRAM
JÚNIUS 28.
PÉNTEK – NYITÁS 16:00
DALLAMVILÁG
BAGOSSY BROTHERS
FUNK YOU
JÚNIUS 29.
SZOMBAT – NYITÁS 14:00
ARANYALMA PÁROS
RUDÁN JOE
ISMERŐS ARCOK & PAPP GYULA
BORÁSZATOK RÉGIÓK SZERINT
Muravidék
Drávaszög
Szerémség
Székelyföld – SAJT
Felvidék
Strekov 1075 – Kürt
Kasnyík Családi Borászat – Kürt
Benyo Pince – Garamkövesd
Fyrmonia Organic Winery – Fűr
Világi Winery – Helemba
Hengerics Picészet – Kővágó
Drozdík Pincészet – Párkány
Zalaba Winery – Muzsla
Bóna Winery – Bátorkeszi
Promitor Vinorum – Galánta
Zsigmond Családi Borászat – Ipolynyék
Palík Pincészet – Peszektergenye
Czapp Pincészet
Pincészetünk egy kisméretű családi pincészet, amely az Érmelléki borvidéken, Székelyhídon helyezkedik el. Szőlészeti és borászati tevékenységünket 1996-ban kezdtük. Jelenleg két hektár szőlőterülettel rendelkezünk, amit folyamatosan bővítünk. Fő fajtáink a Királyleányka és Ottonel Muskotály. Nagyon fontos számunkra a szőlőtermés jó minősége, ami biztosítja boraink egyediségét.
Ludróczki Pincészet
Sándor már gyermekkorában megszerette a szőlőt és a vele járó munkálatokat. Gyermekkorában az ő családjuké volt az első ház, amely mögötti területhez ötszáz tőke szőlő, magántermő tartozott. Amikor magángazda lett, akkor kezdte el külön szedni a nemes szőlőt. Ennek pedig már húsz éve, volt, amit pótolt, a magántermőket teljesen kiszedett, átforgatta és újra telepített, amelynek már húsz éve.
Féth Családi Pincészet
Családi pincészetünk 2003-ban indult hobby jelleggel egy 0,07ha szőlőskerttel és kevés háztáji szőlőfeldolgozási eszközzel. Néhány év próbálkozás után, kisebb-nagyobb sikerrel mára évi 10-12000 palack többnyire reduktív technológiával készülő bort hozunk forgalomba. Általunk feldolgozott szőlő 3 régióból, Érmellék, Eger, Páncsu és saját szőlőskertünkből származik. Pincészetünk Biharpüspökiben. Nagyvárad mellet található egy valaha nagy múlttal rendelkező szőlészeti régióban, ami sajnos mára megkopott ,ebből szeretnénk visszahozni néhány gyöngyöt!
Lengyel Pincészet
Apáról fiúra száll, mint ahogy a brandünkön is látható.
Tíz éve szőlészkedem és borászkodom, tíz hektár fölötti területen dolgozunk – csak a család. Minden munkafázis két kezű munkával történik és gondos odafigyeléssel, ami azt jelenti, hogy szinte egész évben januártól – október végéig, míg be nem jön az utolsó fürt a tőkéről, kint vagyunk. 10 fajtából 8 féle bort készítünk, a borvidék fehér szőlőről híres, de már sikerül szép vörös borokat is készítenünk.
Mottónk: szív, lélek és alázat. E három nélkül nem lehet csinálni!
Darabont Pincészet
Bihar megye lankáin családunk 40 hektár szőlőt nevel szeretettel, odaadással és szakértelemmel. Bihar és az Érmellék a Középkor óta a minőségi borok földjeként volt ismert, gazdag termőtalajának és a szőlőtermesztés számára tökéletes domborzatnak köszönhetően. Ötvözve a múlt értékeit a legmodernebb, precíziós termesztési technológiákkal, a Familia Darabont borászat célja, hogy vidékünk borait ismét felfedezhessék maguknak a borok szerelmesei. A földjeinken termesztett 13 szőlőfajtából évről évre fejlődő és gazdagodó borkínálatunkban mindenki számára kínálunk valami különlegeset.
Yanka Pincészet
A borászat művészet! Ez lehetne ennek az apa és lánya által működtetett kis családi borászatnak a filozófiája. Panna építész szakmája mellett a borban éli ki kreativitását. Barrikolják az ottonel muskotályt, héjon áztatják a királyleánykát és gyógynövényes borokkal kísérleteznek. Mindezt terméskorlátozás, válogatott fürtök és minimális kénhasználat mellett. A borok spontán erjesztésűek es szűretlenek, elegáns natúr borok készítésére törekszenek.
Balla Géza Pincészete
A Balla Géza Pincészet az Arad-hegyaljai, közismertebb nevén Ménesi borvidéken található, amelyről az első írásos bejegyzések 1023-ból származnak. 120 ha-on gazdálkodnak, amelynek 80%-án kék, 20%-án fehér szőlőt művelnek. A saját, jellegzetes fajtáikra helyezik a hangsúlyt. (Pl.: Magyarádi Fehér, Királyleányka, Furmint, Kadarka, Feketeleányka). A pincészet tulajdonosa és főborásza Dr. Balla Géza, aki 2018-ban elnyerte a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon” címet.
Csentei Szőlőtermelők Egyesülete
A Csentei Szőlőtermelők Egyesülete 1990-ben alakult a szlovéniai Muravidéken. Jelenleg száztizenhét tagja van az egyesületnek és többnyire „amatőr” borászok a tagok. Az egyesület a legjobb ereje szerint nyújt segítséget a tagoknak, a borok eladásában sajnos nem vagyunk elég erősek. A tagok többsége 10-20 ár szőlőterületen gazdálkodik, a borokat csak elvétve palackozzák, a mennyiség úgymondván szürettől-szüretig elfogy – van azonban öt egyesületi tag, akik több hektáron termelnek szőlőt, a borokat vendéglátó egységekben is árusítják.
Oros Winery
A borászat családi vállalkozás, 2011 óta működik Kárpátalján. Több szőlőfajtából is dolgozunk.Főleg száraz borokat készítünk,de vannak félédes és különleges édes boraink is. Tagjai vagyunk szinte minden Kárpàtalján működő borász egyesületnek. Sok bor rendezvényen, fesztiválon, borversenyen vettünk már részt, országon belül és határon kívül is. Szinte minden borunk kapott már okleveles elismerést.
2019-ben Kárpátalja legjobb borának választották az „Alibernet” száraz vörös borunkat.
Barkaszi Borászat
Barkaszi Ferenc gyermekkora óta érdeklődik a szőlészet és a borászat iránt, fő szakmája és tevékenysége mégis a zöldségkertészet lett. 30 éve visz egy sikeres kertészeti vállalkozást és 25 éve dolgozik mezőgazdasági szaktanácsadóként. Lassan tíz éve baráti alapon gondoz egy 0,5 ha-os öreg ültetvényt a Bégányi hegyen Kárpátalján és készít borokat szerelemből főként a család és a környezet örömére. Tervei között szerepel egy saját ültetvény létrehozása a történelmi Alsó Bereg – Ugocsa borvidéken szülőfalujában hagyományos magyar fajtákkal. Fő cél minőségi borok készítése, a borászati hagyományok újjáélesztése.
Berkeczky Borászat
Borászatunkat 2012-ben alapítottuk, kis családi vállalkozásként, Nagymuzsaly településen, Beregszásztól 8 km-re, mely az Alsó-Bereg-Ugocsai történelmi borvidék része volt egykor. Felmenőim több generációra visszamenőleg rendelkeztek szőlő területekkel Kárpátalja egyik legmelegebb helyén, Nagymuzsaly déli fekvésű dűlőiben, amit sajnos a szovjet érában elvettek, tönkretettek. Újrakezdéskor az első örökítést Kápolna dűlőben tettük meg, jelenleg 2,5 ha területen kb. 7000 tőke szőlőnk van és rövidtávú terveink közt szerepel további telepítéssel a birtok 5 ha -ra növelése. Előnybe részesítjük a helyi hagyományos fajtákat, törekszünk a természetességre, soha nem használtunk gyomirtót, kézi kapálást alkalmazunk amíg lehetséges.
Szabó Pincészet
A karancsi Szabó pincészet több évtizedes szőlő- illetve borászati múlttal rendelkezik. Jelenleg a vállalkozásban a család két generációja tevékenykedik aktívan. A Báni-hegy délfekvésű domboldalára telepített szőlőültetvényeik garantálják a kiváló minőségű alapanyagot boraikhoz. A kínálatukban védett földrajzi eredetű, kiváló minőségű borok – olaszrizling, sauvignon blanc, pinot blanc, rosé, kékfrankos, merlot, cabernet sauvignon és cabernet franc – található.
Kováts Pincészet
Az ültetvényeink egy lösz dombság (Báni-hegy) déli oldalán 160-200 méter tengerszint feletti magasságban helyezkednek el, nagy részük fehér borszőlőt adó fajták, azok közül is a legnagyobb arányban olaszrizlinget termesztünk, ami közel a területünk felét teszi ki, ezt követik az alábbi fajták: sauvignon blanc, chardonnay, szürkebarát, tramini.
Vörösbort adó fajtáink területe közel 1,5 hektár nagyságú, mely merlot, pinot noir, kékfrankos és cabernet sauvignon fajtákból áll, amiből vörösbor mellett rozét is készítünk.
A művelési módok között megtalálhatók a középmagas- és magas művelésmódok egyaránt. A szüret teljes mértékben kézzel történik a reggeli és délelőtti órákban, a pincében a feldolgozást követően a fehér borszőlőfajtáknál az ülepített mustokat zártan, hűtéssel ellátott tartályokban erjesszük, a vörösborszőlő cefréjét hagyományos módon, csömöszöléssel kádakban erjesszük. A kész borokat értékesítésig, palackozásig tartályokban, illetve fahordókban tároljuk.
VASZ
Vajdaság földrajzi fekvésénél fogva, amibe az éghajlat, a termőterület és a lakosság munkaszokásai tartoznak, nagyon megfelelő terület a mezőgazdaság szempontjából. A Vajdaságban található gazdag és a múltba visszanyúló borászati tradíciók összeszövődnek a korszerű termesztési technológiákkal. Az úgynevezett házi technológiák, azaz a kisebb és közepes borászatok, lépcsőzetesen modern borászatokká alakulnak át. Az új borászati pincegazdaságok megalapozták Vajdaság minőségi borászatát. Feldolgozzák a szőlőt, kezelik a bort korszerű technológiákra alapozva, teljes mértékben betartva őseink tapasztalatát és hagyományait, amelyek a vajdasági boroknak különleges minőséget biztosítanak. Vajdaság hét borvidékkel rendelkezik: a Szerémségi, Szabadka-Horgosi homokpuszta, Telecskai dombok, Bácskai, Tisza melléki, Bánáti és Dél-Bánáti.
Brindza Pincészet
A Brindza család neve sokaknak ismerős lehet a Capriolo bicikligyárról. A család tagjainak a borászkodás hobbiként indult, mégis rövid időn belül egy külön üzletággá nőtte ki magát, és ma már komoly tervekkel tekint a jövőbe. A borászat Topolya mellett található, a még ma is működő családi gazdaság területén, aminek közvetlen közelében étterem, szálláshely és más kísérő tartalmak várják az idelátogatókat. A Capriolo étterem, ami egyben vadászházként is üzemel, 150 főt tud fogadni. A szőlőskertek a borászattól 15 km-re fekszenek a Telecskai-dombokon, Krivaja és Felsőroglatica falucskák közelében.
Dimalis Pincészet
A bácskossuthfalvi székhelyű Dimalis kft. egy 2014-ben alakult borászat. A társtulajdonban lévő céget, családi hagyományokra alapozva, két szintén bácskossuthfalvi székhelyű vállalat, a Sila kft. illetve az Agrodima kft. vezetői létesítették. A faluban található 2,5 ha saját telepítésű fiatal ültetvényről, lösz alapkőzeten kialakult barna erdőtalajon termelt minőségi szőlőfajtákból, reduktív eljárással friss, üde fehér és roséborok, valamint fahordós érlelésű vörösborok készülnek. A kézi szüretelésű szőlőt korszerű pincében, modern eszközökkel dolgozzák fel, erjesztik borrá és palackozzák azt.
Boross Család Pincészete
A Pincészetet 2009-ben jegyezték be, mint Villányi Remet Kft. A pincészet 4,5 ha területen gazdálkodik, zömében kékszőlőt termel: Portugieser, Kékfrankos, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc. Elsősorban minőségi borokat készítünk.
A rendezvényen résztvevő borok:
– Villányi Remete Cuvée 2017. évjárat (Portugieser, Kékfrankos, Merlot és Cabernet Franc házasításából készült)
– Villányi Merlot OEM Prémium 2020. évjárat
– Villányi Franc OEM Prémium 2017. évjárat
– Villányi Elnök Cuvée Prémium 2020. évjárat (Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon házasításából készült). Pincészetünk a megfelelő évjáratokban (időjárás függő) aszú jellegű desszertbort is készít, nagyon késői szüretelésű, aszúsodott, töppedt szemű Hárslevelűből.
Koch Pincészet
A Koch Borászat több, mint 30 éves múltra visszatekintő vállalkozás. A társaságot Koch Csaba tulajdonos alakította a Hajós-Bajai Borvidéken borotai központtal, aki az elmúlt évek során Magyarország vezető borászatai közé emelte a pincészetet. A hosszú évek során az alaptevékenységét megtartva fejlődött a társaság, aminek köszönhetően ma már a Villányi Borvidéken is rendelkezünk pincészettel (VinArt Pincészet). Borkínálatunk széles spektrumon mozog, de főként prémium borokból áll.
Málik Pincészet
Természethű borokat készítünk. A fajta kiválasztás, a szőlőművelés és a borkészítés is hagyományos módon történik. A borok minden esetben fahordós erjesztés és érlelés után a megfelelő ideig tartó palackérlelést követően kerülnek a fogyasztóhoz. Jelenlegi termő terület 5 hektár, mely a Badacsony hegy déli oldalán a legjobb dűlőkben helyezkednek el. A gyakorinak és erre felé tipikusnak mondható (Olaszrizling, Szürkebarát) mellett a beporzás miatt egymásra ítélt páros (a Kéknyelű és Budai), valamint a különlegesnek mondható ritkaságok: Bakator, Zöldszilváni, Sárgamuskotály és Zeus alkotják a fajta választékunkat.
Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés
A gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés megalakulását az 1989 után kialakult hátrányos szociális és gazdasági helyzet tette szükségessé. Válságos helyzetbe kerültek a gazdák, habár visszakapták földjeiket, mezőgazdasági gépek hiányában a régi, elavult módszerekhez tértek vissza. Az évtizedek során számos tevékenységgel foglalkozott a szervezet, de mindannyiszor csak egy célt tartott szem előtt, elősegíteni a régió mezőgazdáságának fejlődését. A gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés szervezett módon segít, hogy a gazdák itthon maradjanak és megműveljék földjeiket. Célkitűzésünk a vidéken élő, elsősorban agráriumhoz kötődő lakosság életminőségének javítása a gazdaképzések, szaktanácsadás és szakmai előadások, fórumok révén.
Nachbil Pincészet
Szatmár megyét az 1700-as években -a szőlészet és borászat fejlettsége miatt Bacchus székhelyeként emlegették, és itt található az egyik legjelentősebb településen, Krasznabélteken a Nachbil borászat. A krasznabélteki borok monarhia szerte ismertek voltak, a pesti ás bécsi fogadók is előszeretettel vásároltak. Ezt a nagymúltú hagyományt viszi tovább a Nachbil borászat természetközeli, egyszerű technológiával előállított minőségi boraival.
Becse Pincészet
Amikor Becse úr elkezdte a szőlő ültetését, 2-2,5 hektáron gazdálkodott. Ez a terület mára 13 hektárra nőtt. A szőlőfajtákat az itt termesztett fajták szerint válogatta meg, de, mivel sokáig Dél-Németországban, szőlőnemesítési területen dolgozott, hozott magával olyan szőlőfajtákat is, melyek addig Szlovákiában ismeretlenek voltak. Ezek kék fajták voltak: Apolló – a Kékfrankos és a Kékoportó keresztezése, Cabernet Dorsa – a Dornfelder és a Cabernet Sauvignon keresztezése, valamint Cabernet Kubin – a Kékfrankos és a Cabernet Sauvignon keresztezése.
STREKOV 1075 – Kürt
Borászatunk nevében Kürt első írásos emlékének éve szerepel – 1075. Ez az évszám szimbolizálja a múlthoz való ragazkodásunkat és elkötelezettségünket a régi szőlészeti és borászati eljárások iránt.
12 hektáron természethű gazdálkodást folytatunk amiből 5 hektár fejművelésű tőkés szőlő. Főleg a termőtájra jellemző kárpátmedencei fajtákat – Olaszrizlinget, Zöldveltelinit, Kékoportót, Kékfrankost és Szentlőrincit – termesztünk, de az új fajták, mint a Dunaj, Devín és Alibernet is teret kapnak a szőlőterületeinken.
Csak saját területről dolgozunk fel BIO minőségű szőlőt. Spontán, hordóban illetve nyíltkádas erjesztéssel készülnek boraink. Hosszú, kén hozzáadása nélküli seprűntartással és élesztőhártya alatti érleléssel, a fehér borok héjon erjesztésével érjük el boraink egyedi jellegét. Ezen régi borkészítési eljárások alkalmazásával készült boraink, úgy érezzük, visszafogott jellegükkel frissítően hatnak a mai harsány borok világában.
Kasnyík Családi Borászat – Kürt
” Organikus borok, melyek magukba zárják szőlőhegyeink valódi értékeit, a borász, a szőlőtermesztő alázatos munkáját és hitét.”
Apró családi pincészetünk jelenlegi formájában 2004-től működik Kürt községben mely dél-szlovákiai borvidék legmelegebb és napfényben leggazdagabb részén található. Kézműves boraink alapvetően a természetközeli szőlőtermesztés, hagyományos autentikus borkészítési eljárások mellett készülnek. Birtokunk kilenc hektáron terül el, melyet a hagyományok és valós értékek keresése mellett a család hathatós segítségével lépésről lépésre építünk.
Benyo Pince
Benyo Mihály 1998 óta szőlészkedik, 1 hektár területen gazdálkodik Garamkövesden. Többnyire saját szőlőjét dolgozza fel. Termel Zöld veltelinit, Olaszrizlinget, Chardonnayt, Cabernet sauvignont, Merlot-t és Shirazt. Pincéje több mint 100 éves. 2013-ban vette kezdetét a felújítás: mélyítés, a boltív kirakása, szépítés.
Számos versenyen vett rész boraival, csak néhányat sorolunk a legkiválóbb eredményeiből:
Ister Granum Borverseny – 3 x Champion és ezzel végleg megszerezte a verseny vándorserlegét
Sárisápi Nyílt Borverseny – Champion
Mária Valéria Híd Borverseny – 2 x Champion
Körzeti Borverseny – 2 x Champion
Nemzetközi Olaszrizling Borfesztivál Szentpéteren – Champion
Fyrmonia Organic Winery – Fűr
Bauer Ildikó vagyok, felvidéki magyar lány, a borok nagy szerelmese, a 3 folyó völgye régió elkötelezett híve. Családi örökségül jutottunk hozzá a szőlőterületeinkhez az Öreghegyen, majd rátaláltunk egy elhagyott fűri parasztházra, mely azonnal a hatalmába kerített. Férjemmel közösen álmodtunk egy nagyot és elhatároztuk, hogy az utolsó téglafalig újjáépítjük. Szerettük volna ha a több mint száz éves ház, amiről már sokan lemondtak, a mi kezünk között új értelmet nyer. Az első perctől nem csak családi házban gondolkodtunk, hanem szerettünk volna egy élő vidéki hagyományt ápolni. Mivel ekkor már évek óta nagy rajongással tanultunk a borokról és előszeretettel látogattunk borászatokat, borvidékeket, egyértelmű volt a számunkra, hogy a régi parasztház alá, egy modern, kézműves borászatot tervezünk. Az álmunk azóta valósággá vált, elkészült a birtok központ. A régi, elhagyatott vidéki házba újra életet leheltünk.
Világi vinery – Helemba
Történetünk 2015-ben kezdődött, amikor elhatároztuk, hogy új életre keltjük ezt a kiváló adottságokkal rendelkező termőterületet. Ez a kultikus, energiákkal teli táj már a rómaiak és a kvádok idejében is ismert bortermő vidék volt.
A középkorban itt készültek az esztergomi érsekség legnemesebb borai. A kiváló nedű híre Pozsonyba és Bécsbe is eljutott – az ottani borkereskedők nagy bánatára. Az Alsó-Garam-menti borok ugyanis messze fölülmúlták a nagyvárosi borokat, olyannyira, hogy a király rendelettel tiltotta a behozatalukat.
A legenda szerint a király fondorlatos módon elrendelte, hogy az Esztergom környéki borokat hajó helyett szekéren szállítsák Pozsonyba, abban a reményben, hogy a zötyögős út során azok megromlanak. Terve azonban csúfos kudarcot vallott, s a borok híre messze földre, Német- és Lengyelországba is eljutott.
Hengerics borászat – Kővágó
A Hengerics Birtok családi örökségként 1996-ban került a tulajdonomba. Itt kezdődött szőlész–borász pályafutásom. Apai nagyszüleim 1910 környékén érkeztek erre a területre, elkezdtek gazdálkodni, és a 40-es években már 5 hektáron 22600 tő gyalogszőlőt műveltek. Az itt termelt borokra elsősorban a különleges ízkarakter jellemző, boraim természetes úton, adalékanyagok nélkül készülnek.
Drozdík Pincészet – Párkány
Családunk története minden szálon a Felvidékhez kötődik, legerősebben talán Bars-, Hont-és Esztergom vármegyékhez. Családunk Lekérről származik. Mivel a község határa sík, lakói a Garam túlpartjára, a kissallai domboldalakra ültettek szőlőt, innen indult a családi tradíció. Az első tőkéket még szépapám, Németh István telepítette valamikor az 1860-70-es évek fordulóján. A több generációs hagyomány folytatásaként ma kb. 4 ha területen gazdálkodunk, a Párkány környéki Dankhegy és Öreghegy déli lankáin, Garamkissallón, illetve a kéméndi Ördöngös-dűlőben. A tradíció a kommunizmus évtizedei alatt sem szakadt meg, bár az akkori törvények erősen korlátozták a birtokméretet és a magángazdák borainak kereskedelmi forgalmazását is. A rendszerváltozás után, 1991-ben édesapám, Drozdík József hivatalosan is újraindította a vállalkozást, tanári állása mellett. Palackozott boraink 2008-ban kerültek először kereskedelmi forgalomba, s jelenleg már a legifjabb generáció is dolgozik a birtok fejlesztésén…
Zalaba Winery – Muzsla
Kézmüves borászatunk Délszlovákiában, Muzsla községében található, amely 6,4 ha. Terül el. Mint az köztudott a Garammenti-hátságnak kiváló adottságai vannak a szőlőtermesztéshez és a jó borok készítéséhez, ami elsősoron a nagyszerű talajminőségnek és klimatikus körülményeknek köszönhető.
A szőlőhegy 230 m tengerszintfeletti magasságban egy déli- délnyugati fekvésű hegyoldalban terül el, így megfelelő mennyiségű napsütés éri, melynek éves átlaga meghaladja a 2146 órát.
A föld összetétele vulkanikus eredetű, feketeagyag tartalmú, tetején löszréteggel, amely nagyszerű táptalaja a savasabb fehérboroknak minpl. Rajnai rizling, Sauvignon Blanc, valamint a könnyedebb de karakteresebb vörösboroknak, Merlotnak, Kékburgundinak egyaránt.
A szőlőfürtök szelektálva vannak, ami azt jelenti, hogy egy tőkén csak max 1 kg-nyi szőlőfürtöt hagyunk meg, így biztosítva boraink kiváló minőségét. Ezt tükrözi mottónk is, ” a minőség mindenekelőtt”.
Bóna borászat – Bátorkeszi
A szőlőhegyen a mennyiség rovására, de a minőség javára dolgozunk. Igyekszünk a lehető legkisebb terhelést mérni környezetünkre, ezért öko gazdálkodást végzünk. Biológiai védekezéssel próbáljuk meg a szőlőültetvényeket nevelni, hogy azok erős immunrendszerrel rendelkezzenek. Ennek a szőlőhegynek a részei vagyunk, ugyanakkor borkészítők is. Célunk egy olyan rendszer létrehozása, amelynek körforgását az ember nem megszakítja, de támogatja. Hisszük, hogy ez a szemlélet a borokon keresztül kifizetődik.
Promitor Vinorum – Galánta
A termékeny agyagos-löszös talaj, tápanyagokban gazdag kiváló helyszínt biztosít a szőlőtermesztéshez, amelyet az általunk oly nagyra becsült nemes itallá – igazi minőségi borrá – alakítunk. A Promitor Vinorum pincészetnél nem bort készítünk, hanem megteremtjük.
Szeretnénk a felvidéki borászatok reflektorfényébe kerülni, mindezt őszinteséggel és szenvedéllyel, amit a borainkba is beleteszünk. Felemelni a galántai borvidék borkultúráját és bebizonyítani, hogy a megfizethető felvidéki borok is képesek nagy benyomást kelteni fogyasztójukban.
Zsigmond családi borászat-szőlészet – Ipolynyék
A Zsigmond családi borászat-szőlészet alapítás ötlete a több mint 100 éves szőlőtermesztési és borkészítési tapasztalatokra épült. A pince és a szőlőterületek Ipolynyék községben találhatók, mely szlovákul Vinica, vagyis szőlőskertet jelent. Már a névből világos, hogy e község lakosai szorosan kötődnek a borászathoz, és hogy az Ipolynyékieknek természetes a saját szőlőterület.
Ipolynyék a Közép-szlovákiai borrégióba tartozik, a környéke kiváló éghajlati- és talaj-tulajdonságokkal rendelkezik a szőlőnevelésre és a kiváló borok elkészítésére.
A szőlészet és a szőlőterületek alapjait id. Zsigmond László helyezte el fiával ifj. Zsigmond Lászlóval még a múlt század kilencvenes éveiben, mikor 1,5 hektárnyi terület szőlőt ültettek ki, és amely szorgos munkájuk gyümölcseként jelenleg eléri a 75 hektárt.
Palík Pincészet – Peszektergenye
A szőlő feldolgozása az ősi, több, mint 230 éves nagypeszeki pincészetben történik, melyet az elmúlt évszázadok történelmi viharai sem tettek tönkre.
Az üde, könnyed, gyümölcsös italok mellett megtalálhatóak a komolyabb, testesebb fehér- és vörösborok is.
Célunk a kitűnő minőségű, fajtajelleges, a peszeki szőlőhegy karakterét magában hordozó borokat előállítani, elérhető áron.
Mátyás Családi Pincészet – Kürt
„Jobb, amit a természet visz végbe, mint ami mesterségesen készül.” -Cicero-
Filozófiánk a szőlőtermesztésben a természethez való visszatérés, azzal összhangban dolgozni, s annak készleteit nem felélni, gazdaságunkat fenntartható módon művelni, megtartva és növelve az értékes biodiverzitást. Szőlőinket a telepítéstől fogva a biotermesztés szabályai szerint műveljük, 2013-tól tanúsítvánnyal is rendelkezünk.
Borvin – Szitás Csaba – Köbölkút
A BORVIN borászat 2013 óta folytat profeszionális borfeldolgozást. Éves termelése körülbelül 6.000-7.000 palack. Elsősorban klasszikus, természetes vörösborok előállítására összpontosítunk (adalékanyagok, mint például élesztők, enzimek, savak, tanninok stb. hozzáadása nélkül), amelyeket hosszú ideig érlelünk 225 literes tölgyfahordókban, és átlagosan 1,5-2,5 év érlelés után palackozunk. Ezek a borok hosszú távú archiválásra alkalmasak. A pincészet portfóliójában modern, reduktív, friss fehérborok, valamint oxidatív módon készített fehérborok is megtalálhatók. A vezérelv a szőlő kíméletes feldolgozása és a lehető legkisebb beavatkozás a borokba. 2017 óta minden bort szűrés nélkül palackoznak.
Andora borászat – Madar
Az ANDORA s.r.o. vállalatot 2005-ben alapítottuk, azóta családi vállalkozásként működik Dél-Szlovákiában, a Komáromi járásban.
Kezdetekben kizárólag gabonatermesztéssel foglalkoztunk, évről-évre növelve a megművelt földterület nagyságát és bővítve gépparkunkat. Jelenleg több mint 500 hektáron gazdálkodunk.
A gabonatermesztés növelése, bővítése mellett szerettük volna tevékenységi körünket is kiszélesíteni. Mivel ez a terület, azon belül szépséges kis falunk is hosszútávú szőlőtermesztési és borkészítési hagyományokkal büszkélkedhet, mi is emellett döntöttünk. 2016-ben és 2017-ban összesen 6 hektárnyi területre ültettünk ki különböző szőlőfajtákat. Ültetvényünk a gondoskodást már 2017-ben sikeres szürettel hálálta meg, melyből megszülethettek első boraink.
Nachbil Pincészet
Szatmár megyét az 1700-as években -a szőlészet és borászat fejlettsége miatt Bacchus székhelyeként emlegették, és itt található az egyik legjelentősebb településen, Krasznabélteken a Nachbil borászat. A krasznabélteki borok monarhia szerte ismertek voltak, a pesti ás bécsi fogadók is előszeretettel vásároltak. Ezt a nagymúltú hagyományt viszi tovább a Nachbil borászat természetközeli, egyszerű technológiával előállított minőségi boraival.
Bernath Pince – Bátorkeszi
2008-ban kezdtem el komolyabban foglalkozni a borkészítéssel, szőlőtermesztéssel. 2013-ban a bátorkeszi Galambos dűlőn megalapítottuk családi pincészetünket. 1 hektáron 7 fajta szőlőt telepítettünk: olaszrizling, zöld veltelíni, fehér burgundi, szürkebarát, cserszegi fűszeres, dunaj és merlot.
T&T pincészet – Bátorkeszi
Kis családi pincészetünk a Szent László dűlőben található. A borkészítést nagyapámtól és édesapámtól tanultam, a szőlőben pedig többéves ausztriai tapasztalataimat kamatoztatom. 20 áras területünkön a következő fajtákat termesztjük: fehér burgundi, olaszrizling, zöld veltelíni, zweigelt, szentlőrinci, kékfrankos, fekete othello. A boraink hagyományos módszerrel készülnek.
St.Peter Vini – Szentpéter
Saját termelésű borokat kínálunk. Egyedülálló borospincénkben hordókban tároljuk. A pincénk látogatása minden bizonnyal felejthetetlen élmény lesz az Ön számára. A pince kisméretű téglából épült és több helyiségből áll. Van egy nagy kupola része, ahol gyakran rendeznek esküvőket, borkóstolókat és ünnepeket.
A pince másik részében található a borbank, ahol a kézzel készített kovácsolt ajtók mögött rejlenek a megőrzött régi évjáratok borai. Pincénkben található borbank a minőségi borok szerelmesei számára készültek.